Operacja haluksów

Czy potrzebuję operacji haluksów?

O operacji haluksów, jak popularnie się nazywa paluchy koślawe, powinny myśleć przede wszystkim osoby które odczuwają dolegliwości bólowe lub te, które mają znaczne trudności z doborem obuwia. Czasem paluch koślawy jest mylony z paluchem sztywnym. Więcej informacji o paluchu sztywnym znajdziesz TU.

Czy istnieją skuteczne ortezy (nakładki) na haluksy?

Tak! Jednak wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Przy łagodnych haluksach, dzięki niektórym ortezom można zahamować postęp lub nawet tymczasowo skorygować koślawość. Niektóre umiarkowane i bolesne haluksy możemy korygować różnego typu wkładkami i aparatami, nie będą mieć one jednak trwałego efektu. Tak długo jak będziemy je stosować, tak długo będą pomagać. Jeżeli z nich zrezygnujemy dolegliwości wrócą, a koślawość palucha będzie narastać czasem nawet szybciej niż wcześniej (wynika to z osłabienia mięśni stabilizujących palucha).

Czy są inne sposoby na uniknięcie operacji haluksów?

Oprócz stosowania aparatów na haluksy zaleca się ćwiczenia wzmacniające stopę – są to ćwiczenia znane z tzw. „gimnastyk korekcyjnych” dla dzieci. Można do nich zaliczyć chodzenie na palcach, chodzenie na piętach, ćwiczenia na dyskach terapeutycznych, zwijanie ręcznika palcami stóp, ćwiczenia rozciągające palców itp. W razie braku efektu pomimo regularnego stosowania ćwiczeń, wskazana jest operacja haluksów.

Czy mogę wykonać operację haluksów ze względów kosmetycznych?

Oczywiście, operacje wykonuje się także ze względów kosmetycznych. Pamiętać należy jednak, że poprawa wyglądu stopy będzie się wiązać z długotrwałym dyskomfortem bólowym oraz podobnymi ryzykami operacyjnymi jak w przypadku operacji wykonywanych z powodu bólu i trudności w doborze obuwia.

Z jakimi ryzykami wiąże się operacja haluksów?

Zabiegi operacyjne haluksów, jak każde inne zabiegi chirurgiczne, niosą ze sobą ryzyko powikłań takich jak infekcja rany, miejscowe zaburzenia czucia czy zaburzenia ukrwienia. Nierzadko mamy do czynienia z przedłużającym się obrzękiem, czy z przejściowymi zaburzeniami gojenia rany. Jest to związane ze specyfiką operacji na stopach i zwykle nie powoduje większych problemów. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się problemy ze zrostem kości.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko związane z zabiegiem?

Jeżeli palisz, rzuć palenie. Uszkodzenie naczyń krwionośnych jakie występuje u palaczy ma szczególne znaczenie w operacjach stopy. Palenie ma negatywny wpływ na zrost kostny jak i gojenie rany. Wskazane jest także skuteczne leczenie schorzeń takich jak cukrzyca, miażdżyca, przewlekłe obrzęki itp.

Czy to prawda, że wiele haluksów nawraca?

Sposobów operacji haluksów opisano około 200. Wiele z nich było znacznie niedoskonałych. Przez lata operacje haluksów były obarczone znacznym ryzykiem niepowodzeń. Jednak, dzięki temu, że wyodrębniła się grupa chirurgów, którzy zajęli się jedynie stopą i stawem skokowym oraz powstały stowarzyszenia takie jak EFAS (Europejskie Towarzystwo Stopy i Stawu Skokowego) wiedza na temat skuteczności metod operacji palucha koślawego znacznie wzrosła. Ryzyko nawrotu koślawości zawsze występuje, jednak dzięki stosowaniu nowoczesnych technik i ciągłej edukacji możemy je znacznie zredukować.

Jak długo trwa powrót do sprawności po operacji haluksów?

Gojenie po zabiegu palucha koślawego przebiega bardzo indywidualnie. Przez 6 tygodni stosuje się but ortopedyczny (tzw. „piętowy” lub „haluksowy”) oraz częściowe odciążanie stopy. Zazwyczaj ustąpienie obrzęków i końcowy efekt jest widoczny po 2-3 miesiącach od zabiegu.