Paluch sztywny

Czy to haluks czy paluch sztywny?
zmiany zwyrodnieniowe, zwężenie stawu, paluch sztywny

Słowo „hallux” oznacza po prostu palucha, który zmieniony chorobowo może być „sztywny” lub „koślawy”. Paluch sztywny to innymi słowy zmiany zwyrodnieniowe w stawie śródstopno-paliczkowym które obniżają ruchomość palucha. O paluchu koślawym więcej informacji znajdziesz TU.

Mój paluch jest sztywny! Co można z tym zrobić?

Leczenie palucha sztywnego jest uzależnione od stopnia jego zaawansowania.

  • Na początku mogą wystarczyć ćwiczenia – rozciąganie palucha w górę i w dół, do granicy lekkiego bólu. Ćwiczenia warto robić po ciepłej kąpieli na rozgrzanych tkankach.
  • Ortezy są drugim stopniem leczenia. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść specjalne wkładki do butów. Niektóre zakłady ortopedyczne wykonują silikonowe nakładki na palucha które amortyzują obciążenia i również zmniejszają dolegliwości.
  • W razie postępu choroby mogą być potrzebne bardziej inwazyjne metody leczenia: kwas hialuronowy jest smarem zbliżonym do naturalnego, który podany do jamy stawu poprawia jego mechanikę. Popularnie stosuje się go w zmianach zwyrodnieniowych kolana ale z powodzeniem można również aplikować do mniejszych stawów.
  • Blokada, czyli zastrzyk z lekiem znieczulającym i przeciwzapalnym, stosuje się w przypadku silnych dolegliwości bólowych. Dzięki takiej redukcji bólu, często udaje się przywrócić skuteczność ćwiczeniom i wkładkom.
  • Gdy pojawiają się zmiany zwyrodnieniowych w postaci wyrośli kostnych wykonuje się ich usunięcie. Jest to względnie niewielki zabieg operacyjny który może poprawić ruchomość stawu i zmniejszyć dolegliwości bólowe.
  • Gdy staw jest bardzo zniszczony, a ruchomość znacznie ograniczona, podstawowym sposobem leczenia jest jego całkowite usztywnienie – zabieg ten wbrew pozorom nie ogranicza znacznie funkcji całej stopy, a efekt przeciwbólowy jest zazwyczaj trwały.
  • Zniszczony staw śródstopno-paliczkowy można wymienić (można założyć tzw. endoprotezę). Leczenie to jest skuteczne u wyselekcjonowanej grupy pacjentów, jednak wyniki długotrwałe nie są tak dobre jak w przypadku operacyjnego usztywnienia.