Paluch sztywny

Czy to haluks czy paluch sztywny?
zmiany zwyrodnieniowe, zwężenie stawu, paluch sztywny

Paluch sztywny to innymi słowy zmiany zwyrodnieniowe w stawie śródstopno-paliczkowym, które obniżają ruchomość palucha i wywołują dolegliwości bólowe przy chodzeniu.

Słowo „hallux” oznacza po prostu palucha. Paluch, gdy jest zmieniony chorobowo, może być „sztywny” lub „koślawy”. O paluchu koślawym więcej informacji znajdziesz TU.

Mój paluch jest sztywny! Co można z tym zrobić?

Leczenie palucha sztywnego jest uzależnione od stopnia jego zaawansowania.

  • Na początku mogą wystarczyć ćwiczenia – rozciąganie palucha w górę i w dół, do granicy lekkiego bólu. Ćwiczenia warto robić po ciepłej kąpieli na rozgrzanych tkankach.
  • Ortezy są drugim stopniem leczenia. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść specjalne wkładki do butów. Niektóre zakłady ortopedyczne wykonują silikonowe nakładki na palucha które amortyzują obciążenia i również zmniejszają dolegliwości.
  • W razie postępu choroby mogą być potrzebne bardziej inwazyjne metody leczenia: kwas hialuronowy jest smarem zbliżonym do naturalnego, który podany do jamy stawu poprawia jego mechanikę. Popularnie stosuje się go w zmianach zwyrodnieniowych kolana ale w wybranych przypadkach można go również aplikować do mniejszych stawów.
  • Blokada, czyli zastrzyk z lekiem znieczulającym i przeciwzapalnym, stosuje się w przypadku silnych dolegliwości bólowych. Dzięki takiej redukcji bólu, często udaje się przywrócić skuteczność ćwiczeniom i wkładkom.
  • Gdy pojawiają się zmiany zwyrodnieniowych w postaci wyrośli kostnych wykonuje się ich usunięcie. Jest to względnie niewielki zabieg operacyjny który może poprawić ruchomość stawu i zmniejszyć dolegliwości bólowe.
  • Gdy staw jest bardzo zniszczony, a ruchomość znacznie ograniczona, podstawowym sposobem leczenia jest jego całkowite usztywnienie (tzw. artrodeza) – zabieg ten wbrew pozorom nie ogranicza znacznie funkcji całej stopy, a efekt przeciwbólowy jest zazwyczaj trwały. Zabiegi operacyjne tego typu wykonuję w UCK w Gdańsku (NFZ).
  • Zniszczony staw śródstopno-paliczkowy można wymienić (można założyć tzw. endoprotezę). Leczenie to jest skuteczne u wyselekcjonowanej grupy pacjentów, jednak wyniki długotrwałe nie są tak dobre jak w przypadku operacyjnego usztywnienia.