Paluch sztywny

Czy to haluks czy paluch sztywny?

Paluch sztywny to innymi słowy zmiany zwyrodnieniowe w stawie śródstopno-paliczkowym, które obniżają ruchomość palucha i wywołują dolegliwości bólowe przy chodzeniu.

Słowo “hallux” oznacza po prostu palucha. Paluch, gdy jest zmieniony chorobowo, może być “sztywny” lub “koślawy”. O paluchu koślawym więcej informacji znajdziesz TU.

zmiany zwyrodnieniowe, zwężenie stawu, paluch sztywny
Mój paluch jest sztywny! Co można z tym zrobić?

Leczenie palucha sztywnego jest uzależnione od stopnia jego zaawansowania.

  • Na początku mogą wystarczyć ćwiczenia – rozciąganie palucha w górę i w dół, do granicy lekkiego bólu. Ćwiczenia warto robić po ciepłej kąpieli na rozgrzanych tkankach.
  • Ortezy są drugim stopniem leczenia. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść specjalne wkładki do butów. Niektóre zakłady ortopedyczne wykonują silikonowe nakładki na palucha które amortyzują obciążenia i również zmniejszają dolegliwości.
  • W razie postępu choroby mogą być potrzebne bardziej inwazyjne metody leczenia: kwas hialuronowy jest smarem zbliżonym do naturalnego, który podany do jamy stawu poprawia jego mechanikę. Popularnie stosuje się go w zmianach zwyrodnieniowych kolana ale w wybranych przypadkach można go również aplikować do mniejszych stawów.
  • Blokada, czyli zastrzyk z lekiem znieczulającym i przeciwzapalnym, stosuje się w przypadku silnych dolegliwości bólowych. Dzięki takiej redukcji bólu, często udaje się przywrócić skuteczność ćwiczeniom i wkładkom.
  • Gdy pojawiają się zmiany zwyrodnieniowych w postaci wyrośli kostnych wykonuje się ich usunięcie. Jest to względnie niewielki zabieg operacyjny który może poprawić ruchomość stawu i zmniejszyć dolegliwości bólowe.
  • Gdy staw jest bardzo zniszczony, a ruchomość znacznie ograniczona, podstawowym sposobem leczenia jest jego całkowite usztywnienie (tzw. artrodeza) – zabieg ten wbrew pozorom nie ogranicza znacznie funkcji całej stopy, a efekt przeciwbólowy jest zazwyczaj trwały.
  • Zniszczony staw śródstopno-paliczkowy można wymienić (można założyć tzw. endoprotezę). Leczenie to, wraz z wprowadzeniem czwartej generacji implantów, stało się skuteczne i bezpieczne.
  • Powyższe zabiegi wykonuję w UCK w Gdańsku (NFZ).
Sztuczny staw palucha

W niektórych przypadkach zamiast “złotego standardu” w leczeniu palucha sztywnego czyli usztywnienia, można zastosować endoprotezę stawu. Główną zaletą zastosowania sztucznego stawu jest zachowanie ruchomości stawu. Umożliwia to stosowanie obuwia na obcasie i poprawia komfort przy niektórych aktywnościach. Więcej o protezie stawu palucha znajdziesz tutaj.