USG ortopedyczne / USG narządu ruchu

USG ortopedyczne (narządu ruchu) w moim przekonaniu istotnie różni się od badań USG innych okolic ciała. Jest to spowodowane tym, że często oceniany jest obraz i zachowanie tkanek w różnych pozycjach ciała jak i w czasie ruchu. Doświadczenie chirurgiczne u lekarza wykonującego badanie znacznie pomaga w prawidłowej ocenie obrazu. Dlatego też uważam, że szczególną wartość ma USG wykonywane własnoręcznie przez prowadzącego ortopedę.

Co to jest USG? Czy wiąże się z promieniowaniem?

USG jest metodą diagnostyki obrazowej wykorzystującą ultradźwięki. Stosowana jest do oceny schorzeń umiejscowionych w obrębie tkanek miękkich. Ponieważ w badaniu używane są fale dźwiękowe, USG nie wiąże się z promieniowaniem i nie powoduje negatywnych skutków.

Czy lepsze jest USG czy rezonans?

Zarówno USG jak i rezonans magnetyczny są stosowane celem oceny tkanek miękkich. Do zalet USG można zaliczyć:

  • Wyższą dostępność. Badanie można wykonać nawet w trakcie konsultacji dzięki czemu omijamy konieczność wystawiania skierowania, oczekiwania na badanie i opis w innej placówce oraz kolejnej wizyty.
  • Szybki wynik. Opis USG uzyskujemy zaraz po badaniu. Czas oczekiwania na opis rezonansu waha się od kilku dni do nawet miesiąca.
  • Niższa cena. Cena rezonansu to ok 400-800zł. USG ortopedyczne to koszt ok 200-250zł. W przychodni “Działki Leśne” w Gdyni wykonuję USG podczas wizyty ortopedycznej.
  • USG pozwala na obserwację postępu gojenia i znacznie ułatwia określenie odpowiedniego momentu na powrót do pełnych obciążeń. Jest użyteczne szczególnie u sportowców po przebytej kontuzji.

Dlatego też, z badania USG korzystam na ponad połowie wizyt. Pozwala ono wstępnie ocenić czy kontuzja jest poważna i czy wymaga jedynie rehabilitacji i doraźnego działania przeciwbólowego, czy konieczne jest pogłębienie diagnostyki i leczenie operacyjne. W zdecydowanej większości przypadków taka wstępna ocena pozwala na szybkie zastosowanie prawidłowego leczenia.

Co można ocenić w USG stawów?
  • USG kolana – oceniamy zwiększoną ilość płynu w kolanie, która często świadczy o ogólnym stanie całego stawu. Możemy zobrazować uszkodzenia więzadła pobocznego, zapalenie więzadła rzepki, uszkodzenia przyczepów mięśniowych oraz inne stany zapalne i zmiany przeciążeniowe wokół stawu. USG nadaje się także do wstępnej oceny uszkodzeń i zwyrodnień łąkotek oraz ubytków chrząstki (chondromalacji).
  • USG kostki (stawu skokowego) – podobnie jak w kolanie obrazuje się wysięk w stawie skokowym, który świadczy o chorobie całego stawu. Oceniamy więzadła, następnie dzięki USG można monitorować proces ich gojenia np. po skręceniu kostki.
  • USG ścięgna Achillesa – oceniamy zaawansowanie stanu zapalnego, dzięki temu możemy odpowiednio intensywnie podejść do leczenia i określić ryzyko zerwania ścięgna, jak i monitorować proces gojenia po zapaleniu lub zerwaniu.
  • USG barku – oceniane są ścięgna mięśni, zwłaszcza stożka rotatorów. Dobrze widoczne są stany zapalne takie jak zapalenie kaletki podbarkowej, czy zapalenie ścięgna długiej głowy mięśnia bicepsa. Ocenić można także zmiany zwyrodnieniowe i zapalne stawu barkowo-obojczykowego.
  • USG łokcia i nadgarstka – oceniany jest wysięk w stawie, przyczepy mięśniowe (łokieć golfisty, łokieć tenisisty), więzadła ale także uciski nerwów obwodowych np. w zespole rowka nerwu łokciowego lub zespole cieśni nadgarstka.

Każdy przypadek jest inny, często zdarza się, że wykonanie USG ortopedyczne pozwala na zmianę diagnozy i zupełną zmianę sposobu leczenia.

Kiedy należy wykonać rezonans?

Rezonans należy wykonać przede wszystkim w przypadku zmian pourazowych, które nie poddają się typowemu leczeniu. Celem wykonania rezonansu jest dokładne zobrazowanie wszystkich uszkodzonych tkanek. Dlatego też, rezonans jest niezbędny w przypadku planowania czy też jedynie rozważania leczenia operacyjnego. Oczywiście każdy przypadek i przydatność poszczegolnych badań powinny być oceniane każdorazowo przez ortopedę.

Artro MRI

Artro MRI to inaczej rezonans magnetyczny z podaniem kontrastu, czyli substancji wzmacniającej obraz, do jamy stawowej. Podaje się go pod kontrolą USG bezpośrednio przed badaniem. Metodę tą stosuje się zwłaszcza w przypadkach skomplikowanych uszkodzeń wewnątrzstawowych, kiedy chcemy dokładnie ocenić powierzchnię chrząstki stawowej. Badanie Artro MRI powinno się rozważyć zwłaszcza w przypadkach urazów sportowych, przewlekłych niestabilnościach stawowych oraz przy podejrzeniu ciała wolnego w stawie.

Skierowanie?

USG jest pogłębieniem podstawowego badania ortopedycznego. Dlatego też obecnie wykonuję USG jedynie podczas konsultacji ortopedycznej. Wizytę, zarówno prywatnie jak i na NFZ, można umówić w Przychodni Działki Leśne w Gdyni.