PROTEZA PIERWSZEGO STAWU ŚRÓDSTOPNO-PALICZKOWEGO (Palucha)

W niektórych przypadkach zamiast usztywnienia, czyli “złotego standardu” w leczeniu palucha sztywnego, możliwa do zastosowania jest proteza stawu palucha, czyli protezoplastyka. Główną zaletą tej metody jest częściowe zachowanie ruchomości stawu śródstopno-paliczkowego. W przeciwieństwie do usztywnienia, umożliwia ona wygodne chodzenie w obuwiu na obcasie o zmiennej wysokości oraz poprawia komfort przy niektórych aktywnościach.

Obecnie spotyka się implanty silikonowe, metalowo-silikonowe oraz w pełni metalowe. W moim prywatym odczuciu jedynie te ostatnie dają długotrwałe efekty przy względnie niskiej częstości powikłań. Implanty silikonowe u osób aktywnych zużywają się szybciej i istnieje istotne ryzyko ich uszkodzenia lub obluzowania. Z kolei u osób mniej aktywnych zwykle zalecałbym usztywnienie palucha. Więcej o usztywnieniu znajdziesz tutaj.

Zabieg założenia protezy stawu palucha jest nieco bardziej rozległy niż zwykłe usztywnienie stawu. Implanty osadza się na dużych, wkręcanych trzpieniach co znacznie poprawia stabilność fiksacji. W trakcie operacji zwykle udaje się uzyskać zgięcie palucha do kąta prostego, jednak w przebiegu pooperacyjnym ta ruchomość ulega częściowej redukcji.

Po operacji założenia protezy stawu palucha zaleca się wczesne uruchamianie stawu, jeszcze przed całkowitym zagojeniem rany. Pacjent jest zachęcany do samodzielnych ćwiczeń od pierwszego dnia po zabiegu. Wskazane są też intensywne działania przeciwobrzękowe takie jak chłodzenie okolicy operowanej, leki przeciwobrzękowe i elewacja kończyny. Przez około miesiąc po wymianie stawu palucha zaleca się chodzenie w ograniczonym zakresie, początkowo o dwóch kulach. But ortopedyczny nie jest obowiązkowy po tego typu operacji.

W niektórych przypadkach gdy łagodny paluch koślawy występuje razem z paluchem sztywnym, proteza stawu palucha również może być zastosowana. Może się to jednak wiązać z nieco rozleglejszą procedurą, gdyż oprócz odpowiedniego założenia implantu konieczna jest korekcja koślawości. Więcej o paluchu koślawym znajdziesz tutaj.

Obecnie w swojej praktyce stosuję implanty Arthrosurface Toe Motion. Więcej o samych implantach znajdziesz na stronie Med&Care.

proteza stawu palucha